ביום חמישי: סיור אדריכלי בבית הוועד הפועל

ביום חמישי הקרוב: סיור אדריכלי בבית הוועד הפועל

עשרות בתים פרטיים, מבני ציבור וממשל, בתי תפילה וגינות בת"א-יפו, ייפתחו לציבור הרחב בסופ"ש הקרוב. אחד הסיורים ייערך בבית הוועד הפועל ברח' ארלוזורוב 93

המדשאה שהפכה לגינה ציבורית, המסדרון הנחבא במרתף, עבודת המתכת הייחודית של האמן שלום סבא בלובי, הפסלים של כצנלסון ובן גוריון, האלמנט האדום על הגג ועוד ועוד פיסות אמנות והיסטוריה יוצגו למבקרים בבית הוועד הפועל - בסיור "בתים מבפנים" שייערך ביום חמישי הקרוב.  

אירוע הארכיטקטורה השנתי "בתים מבפנים" חוזר לבית הוועד הפועל של ההסתדרות, זאת הפעם הרביעית. הציבור הרחב מוזמן לסיור, ללא תשלום, בבית הוועד הפועל שנפתח לפני 71 שנה והיה אחד ממבני הציבור הראשונים במדינת ישראל הצעירה. הסיור ייערך ביום חמישי הקרוב, 23.5.24 בשעה 17:00. ניפגש בחזית הבניין ברחוב ארלוזורוב 93 בתל אביב. לא נדרשת הרשמה מראש.   

פרויקט "בתים מבפנים" מתקיים אחת לשנה בתל אביב-יפו, ונערך גם בירושלים ובחיפה. הוא מבוסס על Open House Worldwide, רשת של עשרות ארגונים בעולם אשר מקיימים פסטיבלים של ארכיטקטורה ועיצוב בערים רבות בעולם. החוברת הדיגיטלית של האירוע

אירוע "בתים מבפנים" ייערך ב-23-25 במאי ברחבי תל אביב-יפו. במשך סוף שבוע ארוך ייפתחו לציבור עשרות בתים פרטיים, מבני ציבור וממשל, בתי תפילה וגינות, וייערכו בהם סיורים ללא תשלום. ע"פ אתר "בתים מבפנים", נכון לרגע זה מוצעים 125 סיורים ברחבי העיר, אחד מהם הוא, כאמור, בבית הוועד הפועל.

מתחם בית הוועד הפועל נבנה עבור הסתדרות העובדים ומדגים את התפתחות זרם הברוטליזם באדריכלות הסוציאליסטית הישראלית ואת רוח המדינה בשנות החמישים. הבניין נחנך בשנת 1953. האדריכלים של המתחם הם: דב כרמי, צבי מלצר, מריאן גרינהאוז, מלכיאל קוטלביץ', יצחק ישר, יצחק משה לבקוביץ', מאיר צרפתי ומארק פינטל. המתחם כולל שלושה בניינים המובילים לבניין ראשי ובחזיתם גן, שתוכנן במקור ע"י אדריכל הגנים יצחק קוטנר.

לפני ארבע שנים הוסרו הגדרות שהקיפו את המתחם במשך עשרות שנים, לטובת גינה ציבורית שהקימה ההסתדרות בשיתוף עיריית תל אביב-יפו. את הגינה תכננה אדרכילית הנוף חוי ליבנה יחד עם האדריכל צחי אסא.

בית הוועד הפועל מוגדר כמבנה לשימור עם הגבלות מחמירות, ובימים אלה מתבצע בו פרויקט שיפוץ לשימור חזיתות המבנה, בליווי יועצי השימור ממשרד אמנון בר אור - טל גזית אדריכלים בע״מ.

את הסיור ילוו אדריכלית יפעת גבריאל, מנהלת הפרויקט ממשרד YGA הנדסה ואדריכלות בע״מ, שתסביר על איכויותיו האדריכליות של המבנה ועל פעולות השימור שמתבצעות בשלבי תהליך הפרויקט. לצדה יהיה עיתונאי אתר החדשות "דבר", אורן דגן, שיספר את סיפור הקמת בית הוועד הפועל.  

הסיור בבית הוועד הפועל ייערך ביום חמישי הבא, 23.5.24 בשעה 17:00. ניפגש בחזית הבניין, רחוב ארלוזורוב 93 בתל אביב.

תחבורה ציבורית:

  • תחנת הרכבת הקרובה היא תל אביב סבידור מרכז, משם ניתן להגיע לבית הוועד הפועל בהליכה (כעשר דקות) או באוטובוס קו 61 (דן) ולרדת בתחנת הוועד הפועל-ארלוזורוב.
  • הרכבת הקלה הקו האדום: לרדת בתחנת ארלוזורוב ומשם ניתן להגיע בהליכה או באוטובוס קו 61.  

שער חוברת אירועי "בתים מבפנים" שער חוברת אירועי "בתים מבפנים"

סיור "בתים מבפנים" בוועד הפועל בשנת 2023סיור "בתים מבפנים" בוועד הפועל בשנת 2023

סיור "בתים מבפנים" בוועד הפועל בשנת 2023סיור "בתים מבפנים" בוועד הפועל בשנת 2023

סיור "בתים מבפנים" בוועד הפועל בשנת 2021סיור "בתים מבפנים" בוועד הפועל בשנת 2021

סיור "בתים מבפנים" בוועד הפועל בשנת 2019סיור "בתים מבפנים" בוועד הפועל בשנת 2019