היועץ המשפטי להסתדרות

היועץ המשפטי להסתדרות: עו"ד יחיאל שמיר 

 

עו"ד יחיאל שמירעו"ד יחיאל שמיר

חוקת ההסתדרות קובעת כי הייעוץ המשפטי בהסתדרות יהיה נתון בידי היועץ המשפטי להסתדרות. היועץ המשפטי להסתדרות מתווה, בהתאם לחוקת ההסתדרות, את העקרונות המשפטיים על פיהם יפעלו מוסדות ההסתדרות.  חוות דעתו המשפטית משקפת את המדיניות המשפטית של ההסתדרות והנחיותיו מחייבות את כל מוסדותיה.

בין תפקידי תפקיד היועץ המשפטי להסתדרות  לוודא כי ההסתדרות מתנהלת כדין, שומרת על כללי מנהל תקין ופועלת באופן דמוקרטי. כמו כן מוודא היועץ המשפטי, כי ההסתדרות פועלת בהתאם לחוקתה, וכי בפועלה היא מממשת מטרותיה.

היועץ המשפטי להסתדרות עומד בראש הלשכה המשפטית של ההסתדרות המונה תשעה עורכי דין, בעלי מומחיות בתחומי משפט שונים כגון: משפט מנהלי, משפט חוקתי, משפט אזרחי ודיני עבודה.

היועץ המשפטי בעצמו, או על ידי מי שהוסמך על ידו, מייצג את ההסתדרות וגופיה בכל הערכאות המשפטיות בכל העניינים הנוגעים לפעילות ההסתדרות, שליחיה ונציגיה.

בין פעילויות היועץ המשפטי ותחומי אחריותו נמנים הנושאים הבאים:

  • ייצוג ההסתדרות בהליכים משפטיים, בכל הערכאות השיפוטיות, לרבות בג"צ, בתי המשפט האזרחיים והמנהליים, בית הדין לעבודה, בוררויות  והליכי גישור;
  •  טיפול וליווי הפעילות התאגידית של ההסתדרות ושל חברות בנות של ההסתדרות ועמותות ההסתדרות;
  • פיקוח על הליכי הבחירות למוסדות הנבחרים של ההסתדרות;
  • עדכון ועריכת שינויים בחוקת ההסתדרות, חוקת העבודה למוסדות ההסתדרות, נהלים, תקנונים, חוזרים;
  •  ליווי משפטי להתקשרויות והליכי רכש של ההסתדרות;
  • מתן ייעוץ משפטי שוטף לאגפים ומחלקות ההסתדרות, לרבות מחלקת משאבי אנוש ואגף למנהל;
  • השתתפות בוועדות ההסתדרותיות השונות, לרבות נוכחות קבועה בישיבות הנהגת ההסתדרות, ועדת הכספים, ועדת השקעות, ועדת רכש והתקשרויות ועוד.

מידע נוסף על עו"ד יחיאל שמיר: 

עו"ד יחיאל שמיר משמש מסוף שנת 2011 כיועץ המשפטי להסתדרות.

את לימודי המשפטים סיים שמיר בשנת 1995 באוניברסיטת העברית (בהצטיינות) והוא בעל תואר שני במשפטים (בהצטיינות) מאוניברסיטת לונדון. בנוסף השתתף שמיר בתכנית לימודים בבית הספר למינהל עסקים של אוניברסיטת הרווארד בארצות הברית, במסגרת ארגון מעוז, שפועל לקידום חוסנה החברתי-כלכלי של מדינת ישראל.

בין השנים 2002-2011, שימש כשותף במשרד עורכי דין המתמחה בתחום המינהלי והחוקתי והוא  בעל ניסיון עשיר בליטיגציה אזרחית ומינהלית, דיני עבודה וייצוג בעתירות בבית המשפט הגבוה לצדק.

עו"ד שמיר שימש כמרצה למשפטים במסלול האקדמי של המכללה למינהל ובמרכז האקדמי כרמל, וכמרצה במסגרת המכון להשתלמות עורכי דין. בנוסף, הוא פרסם מאמרים משפטיים בכתב העת "המשפט", וכתב ספרים בנושא דיני רשויות מקומיות ודיני תכנון ובניה.