הסכם קיבוצי ראשון בחברת ההיי-טק ECI

מדובר בהסכם ל-4 שנים אשר חל על כ-650 עובדי חברת ECI מתחום התקשורת שהתאגדו בהסתדרות במהלך 2016 *** בין עיקרי ההסכם: הגדלת ההפרשות הפנסיוניות בצורה משמעותית, תוספות שכר, ערבי חג על חשבון המעסיק וקרן השתלמות גם לעובדי החברה במשרת סטודנט

לאחר משא ומתן ממושך נחתם הסכם קיבוצי ראשון בחברת ההיי-טק ECI העוסקת בתחום התקשורת וממוקמת בפתח תקווה. ההסכם הינו לארבע שנים וחל על כ-650 עובדי החברה. עם חתימת ההסכם, מצטרפים עובדי ECI לעובדי חברות ההיי-טק SAP ומבניר, שגם בהן נחתמו הסכמים קיבוציים – ול-800 אלף עובדים המיוצגים ישירות על ידי ההסתדרות.

החתימה על ההסכם נערכה היום (א') בבניין ההסתדרות בתל אביב, במעמד יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן; סמנכ"ל משאבי אנוש ב-ECI, עדי בילדנר; יו"ר איגוד עובדי הסלולר, ההיי-טק והאינטרנט יקי חלוצי; יו"ר ועד עובדי ECI אופיר לוי – ועשרות רבות מעובדי החברה שהגיעו לטקס החתימה.

ההסכם כולל הגדלת ההפרשות הפנסיוניות של העובדים בצורה משמעותית, כך שבסיס ההפרשות לפנסיה ופיצויי הפיטורים יגדל ב-20%, ובנוסף יוגדל אחוז ההפרשות על חשבון המעסיק מ-6.5% ל-7.5% ברכיב התגמולים.

בנוסף, ההסכם כולל תוספות שכר שיחולקו בפעימות לאורך תקופת ההסכם, תיקוני שכר, תוספת שקלית חד פעמית ותקציב קידומים שנתי. סוכם כי ערבי החג יהיו על חשבון המעסיק ותינתן קרן השתלמות גם לעובדים במשרת סטודנט. עוד סוכם על הגדלת תקציב הרווחה לסכום של 2,250 שקל לכל עובד.

עובדי ECI התאגדו בהסתדרות ביוני 2016, על רקע חששם מפגיעה בביטחונם התעסוקתי. זאת, בשל שינויים בשוק ההיי-טק, מעבר של עבודה לחברות זולות יותר בעולם וצמצום כוח העבודה בחברה בתוך כמה שנים מ-5,000 לכ-900 עובדים. במשך שנתיים וחצי נוהל משא ומתן, במהלכו ניסו הצדדים להגיע להבנות לקראת הסכם קיבוצי ראשון.

יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, אמר: "מדובר בהסכם חשוב מאין כמותו למאות עובדים בענף ההיי-טק אשר מבקשים להבטיח את עתידם התעסוקתי והכלכלי. אני מברך את השותפים למהלך, בהם העובדים אשר הפגינו סולידריות ונחישות; הנהלת ECI; יו"ר איגוד עובדי הסלולר, ההיי-טק והאינטרנט, יקי חלוצי; יו"ר ועד עובדי ECI, אופיר לוי, ושמח שכל הצדדים השכילו להבין שהסכם כזה ייצור מערכת יחסי עבודה טובה יותר בחברה".

סמנכ"ל משאבי אנוש ב-ECI, עדי בילדנר, מסר: "אני שמח שהגענו להבנה עם הוועד וההסתדרות. הגעה להסכם קיבוצי המתאים לחברת היי-טק כשלנו הינה אתגר מורכב. בזכות הרבה סבלנות וגמישות הגענו להסכם שיאפשר לחברה להמשיך לחתור למצוינות, לצמוח ולממש את הפוטנציאל העסקי שלה. בבסיס ההסכם קיימת ההבנה כי העובדים הינם לב החברה והמנוע הדוחף אותה קדימה. כי יחד נוכל להביא את החברה להצלחה ושגשוג".

יו"ר איגוד עובדי הסלולר, ההיי-טק והאינטרנט, יקי חלוצי, מסר: "היום הגיע לפרקו הסכם קיבוצי פורץ דרך והיסטורי לעובדי ECI. אין לי ספק שהעובדים וההנהלות בתעשיית ההיי-טק יכולים לראות לנגד עיניהם דוגמה נהדרת להסכם קיבוצי ויחסי עבודה אשר מאזנים בצורה נכונה בין צרכי מקום העבודה והצורך בביטחון תעסוקתי. אני רוצה להודות ולברך את עובדי ECI ואת ועד העובדים, שרק בזכות הנחישות שגילו הצלחנו להגיע להסכם הזה".

יו"ר ההסתדרות במרחב פתח תקווה, גיורא נחום, ציין: "סוף, סוף, בשעה טובה נחתם ההסכם. אני מאמין שיחסי העבודה בחברה יישארו טובים בעתיד ומודה לכל השותפים למהלך".

יו"ר ועד עובדי ECI, אופיר לוי: "הסיפור שלנו הוא הסיפור של כלל ציבור העובדים בישראל. סיפור של חברות, נאמנות וסולידריות בין העובדים. בלי זה לא היינו מגיעים להסכם קיבוצי. גם לעובדי ההיי-טק, כמו כל עובד אחר במשק, יש משפחה וילדים ואת אותם צרכים להגשמה עצמית ולשכר ראוי ומתגמל. בשנתיים וחצי האחרונות העברנו את עובדי ECI לקדמת הבמה. זה לא היה פשוט, אבל כבר רואים את התוצאה והיום אנחנו קוטפים את הפירות הראשונים של ההצלחה".