לראשונה: משלחת של ההסתדרות בנושא "שיתוף עובדים" עורכת ביקור עבודה בגרמניה

לראשונה: משלחת של ההסתדרות בנושא "שיתוף עובדים" עורכת ביקור עבודה בגרמניה

חברי המשלחת נפגשו עם סגנית שר העבודה בגרמניה ועם נציגי איגודים מקצועיים. ראש המשלחת, סגן יו"ר ההסתדרות וראש האגף לדמוקרטיה תעשייתית, תומר רזניק: "שיתוף עובדים בקבלת החלטות במקום העבודה הוא העתיד של יחסי העבודה המתקדמים"

לראשונה, יצאה משלחת ייעודית מטעם ההסתדרות בנושא שיתוף עובדים בקבלת החלטות במקום העבודה ("דמוקרטיה תעשייתית"). המשלחת מבקרת בימים אלו בגרמניה, בה מתקיים מודל מתקדם של שיתוף עובדים בקבלת החלטות במקום העבודה, אשר מעוגן בחקיקה פדרלית ובהסכמים קיבוציים. 

המשלחת, פרי שיתוף פעולה של האגף לקשרים בינלאומיים והאגף לדמוקרטיה תעשייתית, ובהשתתפות נציגי ועדים ואיגודים מקצועיים ובליווי נציג קרן אברט בהסתדרות - מיקי דריל, קיימה בין היתר גם פגישת עבודה ממושכת עם נציגי משרד העבודה הגרמני ולאחר מכן נפגשה עם סגנית שר העבודה - קרסטין גריזה,  אשר ציינה את חשיבות שיתוף העובדים למרקם הדמוקרטי והכלכלי בגרמניה והביעה את הערכתה להסתדרות. עוד סוכם על המשך הקשר הישיר בין נציגי ההסתדרות לגורמים הרלוונטיים במשרד העבודה להמשך לימוד המודל הגרמני ובחינת האפשרויות ליישמו בישראל. 

בנוסף, נפגשה המשלחת עם נביד ארמלי - ראש מדור לאחריות תאגידית ושיתוף עובדים בקרן הנס בוקלר, הפגישה עסקה בשיתוף עובדים בדירקטורים והכשרתם של נציגי העובדים. כמו כן, התקיימה פגישה עם טומס פישר - יו"ר מחלקת המדיניות בפדרציית האיגודים המקצועיים ה-ד.ג.ב  (DGB), אשר עסקה בסוגיות מדיניות והאיגודים המקצועיים. 

ראש המשלחת, סגן יו"ר ההסתדרות וראש האגף לדמוקרטיה תעשייתית, תומר רזניק, מסר: "הקריאה המהדהדת לדמוקרטיה לא צריכה ולא יכולה לעצור בשערי מקומות העבודה. שיתוף עובדים בקבלת החלטות במקום העבודה הוא העתיד של יחסי העבודה המתקדמים, ולנו בישראל יש הרבה מה ללמוד מהמודל הגרמני. אני מודה לסגנית השר, לנציגי משרד העבודה ולשותפינו מהאיגודים המקצועיים על האירוח. אני קורא לוועדי עובדים והנהלות כאחד לאמץ מודלים של שיתוף עובדים בהסכמים קיבוציים". 

יו"ר ועד עובדי אסותא תל אביב וחברת המשלחת – מגי מור, מסרה: "מדד 40 התאגידים החזקים ביותר בגרמניה מראה שב-32 מתוכן יש נציגות עובדים בדירקטוריונים. בפגישות המעשירות שקיימנו במשרד העבודה והרווחה של גרמניה ובפגישה עם סגנית השר למדנו על החשיבות של מהלך כזה גם בארץ. שילוב נציגות עובדים במועצת מנהלים מעלה באופן מובהק את החוסן של הארגון, האמון בין ההנהלה והעובדים ופיתוח הארגון. בהחלט יש מה ללמוד מהמארחים שלנו בגרמניה". 

יו״ר ועד עובדי פלאפון  וחבר המשלחת - יחיאל שמן, מסר: ״במהלך הביקור המרתק נפגשנו עם נציגים של ארגון העובדים המקומי, משרד העבודה ונציגי עובדים ממקומות עבודה שונים ומגוונים. נחשפנו למודלים חדשניים בתחום יחסי העבודה, לגישות שונות ביחס לשיתוף עובדים בקבלת החלטות וראייה אסטרטגית של מקומות עבודה. אנחנו חוזרים עם תובנות רבות ושותפים חדשים לפיתוח והתאמות של העבודה המאורגנת כאן אצלנו. בין היתר בנושאים כמו זכויות עובדים, התעמרות במקומות עבודה וטיפול בהטרדות מיניות. כמובן שאנחנו מודים להסתדרות ולאגף לדמוקרטיה על ההזדמנות ללמוד ולהחכים וליצור קשרים שיקדמו את העבודה המאורגנת בישראל."

מנכ״ל האגף לקשרים בינלאומיים בהסתדרות - פיטר לרנר, מסר: ״משלחות למידה משותפינו בעולם בכלל, ומהאיגודים הגרמניים, ה DGB בפרט, מהוות עבור תנועת העובדות והעובדים בישראל הזדמנות משמעותית לצמיחה מקצועית. בהתאם למדיניות יו״ר ההסתדרות, ארנון בר-דוד, אנו פועלים על מנת להביא ידע מהעולם על מנת להיטיב עם העובדות והעובדים בישראל. חברי ההסתדרות ונציגי הוועדים פגשו באופן בלתי אמצעי את היתרונות של המודל הגרמני בשילוב עובדים בדירקטוריונים של חברות ותפקידם בתהליכי קבלת ההחלטות, אנו מאמינים שבידע הרב שצברו במשלחת יהיו למשתתפים את הכלים על מנת לקדם השפעת נציגי עובדים במקומות העבודה, לטובת החברות, הארגונים ולמען העובדים".

משלחת של ההסתדרות בנושא "שיתוף עובדים" ערכה ביקור עבודה בגרמניהמשלחת של ההסתדרות בנושא "שיתוף עובדים" ערכה ביקור עבודה בגרמניה

משלחת של ההסתדרות בנושא "שיתוף עובדים" ערכה ביקור עבודה בגרמניהמשלחת של ההסתדרות בנושא "שיתוף עובדים" ערכה ביקור עבודה בגרמניה