ההורים שלך או אחותך?

ההסתדרות ונעמת בקמפיין חדש למאבק באלימות נגד נשים

הקמפיין יעלה החל מהערב בערוצי הטלוויזיה וברשתות החברתיות ויתורגם לערבית, רוסית, אמהרית ואנגלית. יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד: "סוגיית האלימות במשפחה חייבת לקבל עדיפות עליונה בסדר יומה של הממשלה".

"ההורים שלך או אחותך?", "החברה הכי טובה שלך או דודה שלך?" אלו הם חלק מהטיזרים ששטפו בסוף השבוע האחרון את הרשת ואת המודעות בעיתונות הכתובה. התשובה לשאלה זו היא בקמפיין חדש של ההסתדרות בשיתוף נעמת לקראת יום המאבק הבינלאומי באלימות נגד נשים אשר יצוין ב-25/11. סרטון הקמפיין יעלה החל מהערב (א') בערוצי הטלוויזיה המרכזיים בישראל ויונגש גם בשפות ערבית, רוסית, אמהרית ואנגלית.

הצופים בסרטון רואים את המציאות דרך עיניה של אישה, כשזו סוקרת במבטה את האנשים הקרובים אליה באירוע משפחתי שגרתי. בכל פעם שמבטה עוצר על מי מהנוכחים בחדר, אנו שומעים את מחשבותיה על אותו אדם בהקשר לגידול ילדים. מבטה של האישה ומחשבותיה מופרים באחת על ידי נקישת אצבעות מול פניה, ומאחורי האצבעות נגלה פרצופו של גבר כועס שדורש את הקשב שלה. הצופים שנחשפו דרך עיניה של האישה לסיטואציה יומיומית לכאורה, נחרדים לגלות כי גיבורת הסרטון למעשה חוששת לחייה, ומתלבטת במחשבותיה בשאלה מי יגדל את ילדיה אם יקרה הגרוע מכול. "כשאת חיה במערכת יחסים אלימה, את יכולה לתכנן מי ידאג לילדים שלך ביום שאחרי, או לתכנן איך את יוצאת מזה", נאמר בסוף הסרטון תוך הפניה לקו הייעוץ של נעמת – 9201*.

הקמפיין החדש של ההסתדרות בשיתוף נעמת, נשען על התובנה הכואבת כי נשים שלכודות במערכת יחסים אלימה, לעיתים נשארות בה מתוך חשש לגורל הילדים. המציאות מלמדת כי דווקא ההחלטה להישאר במסגרת כזו, עלולה להיות הרת אסון עבור האישה וילדיה.

מתחילת השנה נרצחו בישראל 22 נשים על רקע מגדרי, כאשר במרבית המקרים החשוד ברצח הוא קרוב משפחה. על פי הערכות רשמיות של גופי הסיוע בארץ, רק רבע מהנשים שנפגעות מאלימות מדווחות על כך לרשויות. בניסיון לשבור את אחד החסמים המרכזיים להתמודדות עם התופעה, ההסתדרות ונעמת קוראות לכל אישה שנמצאת במערכת יחסים אלימה, לא לחכות אף רגע ולפנות לקבלת סיוע.

במקביל לעליית הקמפיין בטלוויזיה, ובתיאום עם ההסתדרות, יו"ר נעמת, חגית פאר, הורתה לתגבר את פעילות קו הייעוץ של נעמת (9201*) אשר נותן מענה אנונימי, ארצי, מקצועי ומשפטי ומסייע לנשים במצבי משבר ובצמתים של שינוי.

זו השנה השלישית ברציפות שההסתדרות נרתמת לקדם מהלך ארצי בנושא, לאחר העלייה במקרי האלימות שנצפתה במהלך תקופת הקורונה.

יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד הדגיש כי: "סוגיית האלימות במשפחה חייבת לקבל עדיפות עליונה בסדר יומה של הממשלה, כדי להבטיח מענה ראוי ומתוקצב באופן הולם לבעיה שמשפיעה על כל החברה הישראלית. כתנועה החברתית הגדולה בארץ, ההסתדרות בראשותי תמשיך להקצות משאבים כדי להגביר את המודעות לנושא וכדי להזכיר לכולם שלא מדובר בגזרה משמיים. לכל אחת ואחד מאיתנו יש את האחריות להשפיע, ואת החובה לעשות יותר כדי למנוע את הרצח הבא. הקו החם של נעמת תוגבר כדי שנוכל לעזור לכמה שיותר נשים וגברים שחשופים לאלימות במשפחתם, לצאת מהמעגל הזה ולקבל את הסיוע הדרוש".

יו"ר נעמת, חגית פאר, מסבירה כי: "המגמה המדאיגה של עלייה במקרי אלימות כפי שנצפתה במהלך תקופת הקורונה – לא נעלמה אחרי שיצאנו מהמשבר הבריאותי. בפועל, משפחות רבות מתמודדות היום עם לחצים כלכליים ועם משברים חדשים שרק מעלים את הסיכון להחמרת מצבים נפיצים מלכתחילה. חשוב להדגיש שאנחנו נחשפות רק לקצה קצהו של הקרחון כי קרוב לשמונים אחוז מהנפגעות כלל לא מדווחות לרשויות וחוששות לפנות לסיוע. תחושת חוסר הוודאות והפחד מפני ערעור היציבות שכרוכים ביציאה מסביבה אלימה, עלולים לעיתים להרתיע את האישה לעשות את הצעד הראשון והמשמעותי של דיווח ופנייה לעזרה. הקמפיין הנוכחי מדגיש כמה חשוב לעשות את הצעד הזה ונותן גם את הכתובת שיכולה לעזור. אני מודה ליו"ר ההסתדרות על המחויבות המתמשכת שלו לנושא, ומקווה שהקמפיין הנוכחי יעזור לנו להנגיש את קו הייעוץ של נעמת לכמה שיותר נשים שזקוקות לו, בכל מגזרי האוכלוסייה".

יו"ר אגף ההסברה, הדוברות והפרסום בהסתדרות, יניב לוי, אשר מוביל את המהלך הארצי סיפר כי: "הקמפיין נועד להגביר את המודעות להשלכות הקשות של אלימות במשפחה, ולהזכיר לכל מי שנמצאת בסיטואציה כזו - שהיא לא לבד, שיש מי שיכול לעזור, ושהפנייה לקו החם של נעמת היא צעד ראשון וחשוב שיכול להציל חיים. בקמפיין הקודם שהובלנו בנושא, כבר בערב הראשון לשידור התשדיר, אישה צעירה שהייתה בסיכון גבוה אזרה אומץ והתקשרה ל-9201*. כבר באותו ערב, נשות המקצוע של נעמת עזרו לה לצאת מהסביבה האלימה והתחילו איתה תהליך שעזר לה לצאת ממעגל האלימות".

הקמפיין, בבימויו של דובב אלפרסון, הופק על ידי משרד הפרסום באומן בר-ריבנאי, וכאמור ישודר החל מהערב בערוצים 9, קשת 12, רשת 13 וערוץ 14. ב-25/11, יום המאבק הבינלאומי באלימות נגד נשים, התשדיר ישודר גם במהלך משחקי המונדיאל בערוץ כאן 11.