הסכם ענפי חדש משפר את תנאי השתכרותם של עשרות אלפי עובדי בתי המלון בישראל

ההסכם שנחתם בין ההסתדרות, התאחדות המלונות ונציגי עובדי הענף כולל בין היתר העלאת שכר בשיעור 7.25%, מענק, הגדלת תוספת הוותק ושיפור בתקציבי הרווחה וההכשרות המקצועיות של העובדים *** יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן: "לענף המלונות תפקיד מפתח בחיזוק ובהתפתחות המשק. אני מברך את עובדיו על ההסכם אשר משפר משמעותית את תנאי העסקתם תוך הבטחת תגמול ראוי על עבודתם המסורה" *** נשיא התאחדות המלונות בישראל אמיר חייק: "מדובר בהסכם מאוזן המיטיב עם העובדים תוך אחריות מלאה למעסיקים בבתי המלון הקטנים והגדולים כאחד" *** שר התיירות יריב לוין: ״ההסכם הוא ברכה גדולה לענף התיירות" *** יו"ר איגוד עובדי המלונות פרדי כהן: "הבאנו בשורה גדולה לכל עשרות אלפי עובדי הענף שיתוגמלו מעתה באופן מכובד בהתאם לתנאי העסקתם הייחודיים"

יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן; נשיא התאחדות המלונות בישראל אמיר חייק; יו"ר איגוד עובדי המלונות, כימיה, שמירה וניקיון פרדי כהן; מזכיר ארצי באיגוד עובדי המלונות יוסי ברבי; יו"ר ועדת העבודה של התאחדות המלונות שמעון לוי; סמנכ"ל ההתאחדות יואב בכר ונציגי עובדי הענף חתמו הבוקר (ג') על הסכם קיבוצי ענפי חדש, המשפר משמעותית את תנאי העסקתם של כ-40 אלף איש העובדים בכ-400 בתי מלון ובתי הארחה בישראל.

ההסכם, שהושג לאחר תקופת הידברות ממושכת בין הצדדים, יחול למשך ארבע שנים והוא ישפיע על כלל עובדי הענף בהם חדרנים ועובדי ניקיון, אנשי תחזוקה ולוגיסטיקה, עובדים אדמיניסטרטיביים, עובדים בתחום המזון ועוד.

בראש ההסכם הענפי החדש נקבע כי במהלך ארבע שנות ההסכם, ייהנו עובדי הענף מתוספת שכר שתגיע ל-7.25% ותחולק בשלוש פעימות (2.25%, 2.5% ו-2.5%). לצד זאת יקבלו העובדים מענק בגובה 26% משכר היסוד, שמשמעותו תשלום בגובה של כ-1,000 שקל לפחות. מענק זה יתקבל עבור התקופה שבין ינואר לאוקטובר 2017 לעובדים אשר צברו ותק של 30 חודשים ביום 1.1.17.

בשורה נוספת הכלולה בהסכם קובעת כי יחול שינוי בתוספת הוותק הנהוגה בענף, כך שהיא תיטיב עם העובדים הוותיקים יותר. עד כה תוספת הוותק שקיבל עובד לאחר כל שנה הייתה שקלית ועמדה על 35-45 שקל. עתה, התוספת תגדל ותחושב באופן אחוזי, כך שגובהה יעמוד על 40-80 שקל לכל שנה. בנוסף לכך, ההסכם מפחית משעה וחצי לכדי שעה את ניכוי זמן ההפסקות מהעובדים.

עוד קובע ההסכם כי תגדל ההפרשה של העובדים לקרן הרווחה המשותפת להסתדרות ולהתאחדות המלונות, אשר כספיה מוקדשים לארגון פעילויות רווחה לטובת העובדים ולהוצאת עובדים במקצועות השחיקה לפרישה מוקדמת. כמו כן, שונה הסדר הגבייה לקרן ההדרכות המקצועיות לעובדי הענף, אשר מנוהלת על ידי ההסתדרות. קרן זו אמונה בין היתר על השתלמויות וקורסים להגברת איכות השירות והפריון של העובדים, בתחומים רבים הקשורים לענף.

יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן אמר במעמד טקס החתימה על ההסכם: "לענף המלונות, אשר אמון על אירוח תיירות הפנים והחוץ, תפקיד מפתח בחיזוק ובהתפתחות המשק הישראלי. אני מברך את כלל עובדי הענף על ההסכם אשר נותן מענה לסוגיות הייחודיות לו ומביא לשיפור משמעותי בתנאי העסקתם תוך הבטחת תגמול ראוי על עבודתם המסורה. אני מודה לנציגי עובדי הענף על כך שהפגינו בגרות ונחישות לאורך המו"מ, ושולח ברכת יישר כוח גם ליו"ר האיגוד פרדי כהן, לנשיא התאחדות המלונות בישראל אמיר חייק ולכל הגורמים אשר עמלו על הוצאת ההסכם לפועל".

נשיא התאחדות המלונות רו"ח אמיר חייק, ציין: "מברך על ההסכם שנחתם לאחר עבודה מאומצת של הצוותים המקצועיים משני הצדדים. מדובר בהסכם מאוזן המיטיב עם העובדים תוך אחריות מלאה למעסיקים בבתי המלון הקטנים והגדולים כאחד. אני מודה ליו"ר ההסתדרות ולנציגיו וכן לצוות המו"מ בראשותו של שמעון לוי יו"ר ועדת העבודה ויואב בכר סמנכ"ל ההתאחדות ומבקש לציין את יחסי העבודה התקינים בענף תוך תקווה שההסכם יתרום גם לגיוס עובדים חדשים שיראו במלונאות קריירה לטווח ארוך".

שר התיירות יריב לוין, הצטרף לברכות ואמר: ״ההסכם הקיבוצי שנחתם בין ההסתדרות והתאחדות המלונות הוא ברכה גדולה לענף התיירות. אני מברך את הצדדים שעבדו על גיבוש ההסכם והביאו למעמד החתימה. העובדים הם הנכס החשוב ביותר לענף ושיפור תנאי העסקתם הוא צעד חשוב וחיוני".

יו"ר איגוד עובדי המלונות, כימיה, שמירה וניקיון, פרדי כהן, הוסיף כי: "לאחר מו"מ ממושך הבאנו בשורה גדולה לכל עשרות אלפי עובדי ענף המלונות, בדמות הסכם הכולל בין היתר העלאת שכר קבועה, מענק, שכר מינימום מוגדל ושיפור תנאי הרווחה והיכולות המקצועיות של העובדים. העובדים יתוגמלו באופן מכובד בהתאם לתנאי העסקתם הייחודיים הכוללים לא פעם עבודה מעבר לשעות נורמטיביות. אני מודה לאנשי התאחדות המלונות, לנציגי העובדים ולעובדי האיגוד וההסתדרות אשר עשו לילות כימים למען הצלחת ההסכם והבאתו לקו הסיום".

במו"מ לחתימת ההסכם לקחו חלק מצד נציגות העובדים גם מזכירת איגוד מקצועי ממרחב טבריה אתי ויזל, מזכיר איגוד מקצועי במרחב ירושלים דודו מור יוסף, מזכיר איגוד מקצועי ממרחב גליל עליון משה אברהם, מזכירת איגוד מקצועי ממרחב השרון אידה גנדלמן, יו"ר ועד רשת מלונות פתאל אפרים זכאים ויו"ר ועד רשת מלונות הילטון טוביה אשכנזי. הליווי המשפטי להסכם נעשה על ידי סגנית היועצת המשפטית באגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות עו"ד חנה שניצר ועו"ד עדי שדה מהלשכה המשפטית באג"מ.

מצד התאחדות התעשיינים לוותה העבודה על ההסכם גם על ידי סמנכ"ל משאבי אנוש של רשת המלונות ישרוטל דוד בלום וסמנכ"ל משאבי אנוש ברשת מלונות דן חן מיכאלי.

מעמד חתימת ההסכם, צילום יהודה שגב

מעמד חתימת ההסכם, צילום יהודה שגב