המכון למחקר כלכלי חברתי בהסתדרות

בימים אלו מוקם בהסתדרות מכון מחקר שיתמקד בחקר יישומי ומוכוון מדיניות של סוגיות בעלות חשיבות לאומית בתחומי הכלכלה והחברה *** יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן: "הקמת המכון נותנת ביטוי נוסף לעשייה הענפה של ההסתדרות ולאופן שבו היא מצליחה להשפיע על סדר היום החברתי-כלכלי במדינת ישראל. לצד חיזוק מעמדה של העבודה המאורגנת בשיח האקדמי, המכון ישמש גם כבית לחקר סוגיות חברתיות חשובות אשר לא מקבלות היום תשומת לב ציבורית מספקת"

ההסתדרות תקים מכון מחקר שיתמקד בחקר יישומי ומוכוון מדיניות של סוגיות בעלות חשיבות לאומית בתחומי הכלכלה והחברה. המכון יעסוק בחקר חברתי כלכלי, מתוך ראיית תפקידה של ההסתדרות כארגון חברתי והיותה גורם מרכזי בכלכלה ובחברה בישראל. פעילות המכון נועדה להרחיב את בסיס הידע בשיח האקדמי שעוסק בתחום ולפתח כלים חדשים לעיצוב מדיניות חברתית כלכלית.

המכון יפרסם מחקרים וניירות מדיניות, סקירות כלכליות תקופתיות ודוחות הבוחנים התפתחויות חשובות במשק הישראלי. לצד פרשנות ובחינה של המדדים הסטנדרטיים, בהם אבטלה, צמיחה, שכר ריאלי, עוני ואי שוויון, המכון יפעל גם לפיתוח מדדים כלכליים חדשים על בסיס נתוני הגלם של גופי מידע רשמיים במדינת ישראל וארגונים בינלאומיים העוסקים בשוק העבודה, כגון ה-OECD, ILO וכדומה.

סקירות המכון יינתנו בדגש על אוריינטציה יישומית ויכללו, בין היתר, ניתוח מעמיק של השפעת צעדי מדיניות ומגמות בשוק העבודה. כמו כן, באמצעות המכון תפרסם ההסתדרות מחקרי מדיניות משווים בפרספקטיבה בינלאומית וניירות עמדה לגבי צעדי מדיניות נדרשים לצמצום הפערים החברתיים ושיפור מנגנוני הביטחון הסוציאלי בישראל.

את הפעילות המחקרית של המכון תלווה מועצה אקדמית מייעצת, שעל חבריה נמנים אנשי אקדמיה ומומחים מתחומי הכלכלה ויחסי העבודה.

בין חברי המועצה האקדמית המייעצת:

פרופ' ירון זליכה – יו"ר המכון

מהכלכלנים המשפיעים בישראל, היה החשב הכללי של מדינת ישראל בשנים 2003-2007, ניהל את התחום הכלכלי בלשכת ראש הממשלה בשנים 1996-1998 ושימש במגוון תפקידים בכירים במגזר העסקי. כיהן כיו"ר או חבר-דירקטוריון במספר חברות, עמד בראש שורה של וועדות ציבוריות חשובות וזכה במגוון רחב של אותות הוקרה חשובים על מגוון התפקידים שמילא ובכלל זה אות מנהל הכספים המצטיין של ישראל (2004), אות הנפקת השנה בעולם (2007), אות המופת של תנועת אומ"ץ (2007), אות אביר איכות השלטון (2009) ועוד. כיום הוא מכהן כנשיא המועצה האקדמית העליונה וכראש ביה"ס לראיית חשבון וניהול כספים בקריה האקדמית אונו וכיועצו הכלכלי של יו"ר ההסתדרות. פרסם שישה ספרים ועשרות מאמרים מחקריים.

שי בירן - מנכ"ל אגף כלכלה בהסתדרות. בוגר תואר ראשון בכלכלה ותואר שני במדיניות ציבורית ובמתמטיקה פיננסית. החל את דרכו המקצועית באגף שוק ההון במשדר האוצר, משם עבר להסתדרות ב-2013. במסגרת תפקידו הנוכחי מלווה עשות הסכמים קיבוציים בשנה ומשתתף במו"מ על הסכמים ארציים ורפורמות.

פרופ' אפרים צדקה - פרופסור אמריטוס בבית הספר לכלכלה באוניברסיטת תל-אביב. מכהן כיום כדירקטור בחברות מובילות במשק וכחבר במועצה המנהלית של בנק ישראל. כיהן בעבר כיו"ר בתאגידים גדולים ובמספר חברות הסתדרותיות, ביניהן שיכון ובינוי וקרן הפנסיה ק.ג.מ., וכן בתפקידים שונים באקדמיה וכחבר בוועדות ציבוריות רבות. פרסם ספרים ומאמרים רבים בתחומי המקרו כלכלה ובתחומי המיסוי והרווחה. 

ניצה (קלינר) קסיר - המשנה ליו''ר, המכון החרדי למחקרי מדיניות. בעברה ראש תחום שוק העבודה ותחום מדיניות הרווחה בחטיבת המחקר של בנק ישראל. דירקטורית בפורום הישראלי לגיוון בתעסוקה וחברה בוועדות מדיניות שונות. בין היתר עמדה בראש ועדת "כלכלה ותעסוקה" בוועדת אלאלוף למלחמה בעוני.

פרופ' יוסף זעירא - פרופסור לכלכלה באוניברסיטה העברית בירושלים. מתמחה במקרו-כלכלה, צמיחה כלכלית, אי-שוויון, טכנולוגיה וכלכלת ישראל. לימד גם באוניברסיטאות בארה"ב ובארצות אחרות. פעיל ציבורית בייעוץ לשר האוצר, בוועדה למלחמה בעוני, בצוותי המחאה החברתית, בכנס קיסריה, ובקבוצת אקס לחקר כלכלת השלום. משנת 2016 נשיא האגודה הישראלית לכלכלה.

ד"ר טלי קריסטל - מרצה בכירה במחלקה לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה באוניברסיטת חיפה. מתמחה בתחומי ריבוד ואי שוויון, סוציולוגיה כלכלית ופוליטית, שוק העבודה, איגודי עובדים ובפרט בגידול באי השוויון הכלכלי במדינות המערביות.

פרופ' לאה אחדות - בעברה סמנכ"לית למחקר ולתכנון של המוסד לביטוח לאומי וחברה במנהלת המוסד, ולפני כן מנהלת המכון למחקר כלכלי-חברתי של ההסתדרות. השתתפה במגוון ועדות ממשלתיות וציבוריות ובפורומים בינלאומיים, וכן הייתה חברה בצוות התוכנית לכלכלה וחברה במכון ון ליר בירושלים. כיום ראש המחלקה לכלכלה ומנהל במרכז האקדמי רופין. מתמחה בנושאי שוק העבודה וביטוח סוציאלי.

עו"ד בני כהן - מייסד, שותף ומנהל משרד עו"ד בני כהן ושות'. לשעבר יועמ"ש באגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות העובדים הכללית. משפטן מוביל בתחום משפט העבודה הקיבוצי, בעל רקע עשיר ביחסי עבודה, בניהול וליווי תיקים משפטיים מורכבים בעלי פרופיל ציבורי גבוה ומו"מ קיבוציים, בכולם מייצג את צד העובדים בלבד. ליווה את כל מזכ"לי ההסתדרות וראשי האגף לאיגוד מקצועי לדורותיהם, מאז כהונתו של ירוחם משל. לשעבר יו"ר דירקטוריון מרכז "הפועל" ודירקטור בבנק מסד.

***

אחת לשנה, ב-1 במאי, יום הפועלים הבינלאומי, המכון יפרסם אוגדן מרוכז שבו יופיעו כלל תוצרי המכון בשנה החולפת, לצד תכנים חדשים והתייחסויות להתפתחויות האחרונות והמשמעותיות בתחום הכלכלי-חברתי בכלל ובמשק הישראלי בפרט. המכון יפעל תחת אגף הכלכלה בהסתדרות וכל תוצריו יפורסמו באתר אינטרנט ייעודי שיושק בעתיד הקרוב. מי שנבחר להוביל את הקמת התשתיות הנדרשות לעבודת המכון הוא עדי סופר, כלכלן באגף הכלכלה בהסתדרות שיפעל בכפיפות ליו"ר המכון ומנכ"ל האגף, וישמש כמנהל המכון בפועל.

יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, הדגיש כי: "הקמת המכון נותנת ביטוי נוסף לעשייה הענפה של ההסתדרות ולאופן שבו היא מצליחה להשפיע על סדר היום החברתי-כלכלי במדינת ישראל. לצד חיזוק מעמדה של העבודה המאורגנת בשיח האקדמי, המכון ישמש גם כבית לחקר סוגיות חברתיות חשובות אשר לא מקבלות היום תשומת לב ציבורית מספקת. אין לי ספק כי קיומו של גוף ידע שיקדיש את מיטב המשאבים לחקר נושאים כמו אי שוויון ופערים חברתיים, יתרום לא רק להבנה טובה יותר של הגורמים המשפיעים על מצב המשק, אלא גם לעיצוב מדיניות כלכלית מעודדת צמיחה, התומכת בחברה שוויונית והוגנת יותר".