לאיזה מרחב אני שייך?
עמוד הבית    חדשות    נחתם הסכם קיבוצי לכבאים: זכות השביתה תישמר
נחתם הסכם קיבוצי לכבאים: זכות השביתה תישמר


16-07-2012

ההסכם נחתם כחלק מהרפורמה במסגרתה תוקם רשות כבאות והצלה ארצית אליה ישתייכו כלל הכבאים ברחבי המדינה *** במסגרת ההסכם הקיבוצי: כלל זכויות העובדים, תוספות השכר והתנאים הסוציאליים יישמרו במהלך המעבר *** כמו כן יינתן מענק חד פעמי בסך כ- 10 אלף ₪ לכל כבאי, תוספת שכר של עד 15% על פי ותק

 

ההסתדרות וארגון הכבאים הארצי חתמו אתמול בערב עם משרד האוצר והמשרד לביטחון פנים על הסכם קיבוצי לכבאים. ההסכם נחתם כחלק מהרפורמה במסגרתה תוקם רשות כבאות והצלה ארצית אליה ישתייכו כלל הכבאים ברחבי המדינה.

במסגרת ההסכם זכות ההתארגנות וזכות השביתה לכבאים תישמר. יש לציין כי זכות השביתה  הייתה סלע המחלוקת העיקרית בדרך לרפורמה בשירותי הכבאות. המדינה טענה כי יש לבטל את זכות השביתה של הכבאים מאחר ומדובר בשירות חיוני. אולם ההסתדרות והכבאים סברו כי יש לאפשר לכבאים את זכות השביתה כפי שהיה קיים עד כה זאת על מנת לאפשר להם להיאבק על זכויותיהם ואף לנוכח העובדה כי במשך עשרות שנים לא עשו הכבאים שימוש בזכות השביתה שעשוי היה להביא לפגיעה בחיי האדם או הרכוש. בסופו של דבר התקבלה דעת ההסתדרות שזכות השביתה תישמר והוחלט כי שביתת כבאים תאושר בנוסף לוועדת תיאום וביצוע של האגף לאיגוד מקצועי של ההסתדרות גם על ידי דרגים בכירים נוספים של ההסתדרות.

עוד הושג בהסכם כי במסגרת המעבר, כלל זכויות העובדים לרבות תוספות שכר, תנאים סוציאליים, פנסיה ועוד יישמרו. כמו כן העובדים יקבלו מענק חד פעמי בסך כ-10 אלף ₪ לכל כבאי אשר יינתן לעובד בשתי פעימות. בנוסף תינתן תוספת שכר של עד 15% על פי ותק בשלוש פעימות.

במסגרת ההסכם אף יינתן תגמול עבור עבודה במשמרות, שבת וחג ועבור שעות נוספות. עוד הושג כי כבאים חדשים יקבלו תוספת של כ- 13%. בהסתדרות טוענים כי ההסכם פותר בעיות שליוו את הכבאים במשך שנים ארוכות בעת העסקתם באיגודים.

 

יו"ר האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות, אבי ניסנקורן אומר היום: "אני מברך על ההסכם. ההסכם שומר על זכות השביתה, מסדיר את תנאי העסקת הכבאים ופותר למעשה את בעיות העסקה שליוו את הכבאים במשך שנים רבות. בשם כל הצדדים אני מודה ליו"ר ועדת הפנים של הכנסת, ח"כ אמנון כהן על הסיוע הרב שהעניק לקידום ההסכם הקיבוצי ולקידום הרפורמה".

 

יו"ר הסתדרות המעו"ף, ארנון בר דוד אומר היום: " מדובר בהסכם היסטורי לו שותפים ההסתדרות וארגון הכבאים. לאחר שנתיים של מו"מ אינטנסיבי נחתם ההסכם שמעגן את תנאי העסקתם וביטחונם התעסוקתי של הכבאים במסגרת הרשות לכבאות החדשה ואף מעניק להם תוספות ודרגות. במהלך המו"מ שמרו בראש ובראשונה על תנאי הכבאים, על זכות השביתה וזכות ההתארגנות. אני בטוח שעם הקמת הרשות נקבל כבאות טובה יותר לעם ישראל".

 

יו"ר ארגון הכבאים הארצי, יואב גדסי אומר היום: "מדובר ביום היסטורי למערך הכבאות ולכבאים. אנחנו מברכים על ההסכם במסגרתו כלל הכבאים יקבלו תוספות של מעל ל- 15% כמו כן היעד החשוב שהוא זכות השביתה, לא ייפגע. אני מודה ליו"ר הסתדרות המעו"ף, ארנון בר דוד ויו"ר האגף לאיגוד מקצועי, אבי ניסנקורן ולוועדי העובדים שתמכו לאורך כל הדרך. אני בטוח שמסגרת הרשות לכבאות החדשה נוכל לתת את השירות הטוב ביותר המגיע לאזרח ברחבי המדינה. אנחנו הכבאים מתחייבים לציבור להשתמש בזכות השביתה באחריות מרבית כפי שעשינו עד היום תוך כדי שמירה מוחלטת על חיי האדם והרכוש ועמידה בכלל היעדים במקרה של חירום".

 

על ההסכם עמלו מטעם הסתדרות, יו"ר האגף לאיגוד מקצועי, אבי ניסנקורן, יו"ר הסתדרות המעו"ף, ארנון בר דוד, ראש הלשכה המשפטית של האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות, עו"ד מיה פרי אלתרמן, עו"ד גיל בר טל מהסתדרות המעו"ף ועו"ד יעל שילוני.אודות  הטבות לחברים  מוסדות ההסתדרות  חדשות  פעילות ההסתדרות  הקו החם  מפת אתר