הסכם שכר לעובדים שנעדרו מעבודתם בעקבות המלחמה

הסכם שכר לעובדים שנעדרו מעבודתם בעקבות המלחמה

ההסתדרות ונשיאות המגזר העסקי חתמו על הסכם עבור אלה שנעדרו מעבודתם בחודש אוקטובר לנוכח המלחמה. התשלום יגיע מהמעסיקים ואלו ישופו על ידי המדינה. התשלום יינתן לעובדים שנעדרו מעבודתם עקב הוראות פיקוד העורף או בגלל הצורך להשגיח על ילדיהם עקב סגירת מוסדות החינוך

 

ההסתדרות ונשיאות המגזר העסקי חתמו היום (ה') על הסכם שמסדיר תשלום שכר לעובדות ולעובדים שמתגוררים ביישובים שפונו, וכן ביישובים נוספים במה שהוגדר כ"אזור המיוחד" בתקנות מס רכוש וקרן פיצויים, ונעדרו מעבודתם במלחמת "חרבות ברזל" בחודש אוקטובר. ההסכם מבוסס על הסכמות דומות שהושגו במבצעים צבאיים קודמים דוגמת "שומר החומות" ו"צוק איתן".

 

בהתאם לקבוע בתקנות מס רכוש וקרן פיצויים, תשלום השכר יינתן לעובדים שנעדרו ממקום עבודתם עקב הוראות פיקוד העורף או בגלל הצורך להשגיח על ילדיהם עקב סגירת מוסדות החינוך, בהתאם להגבלות שהוטלו.

 

על פי ההסכם, ישולם לעובדים הזכאים שכר עבודה יומי שהיה משולם אילו היו עובדים באופן רגיל ובכפוף לתקרה. כנגד כך, יקבלו המעסיקים שיפוי מהמדינה בהתאם לאמור בתקנות. התשלומים לפי ההסכם יבוצעו במועד תשלום משכורת החודש העוקב לחודש שבו יוצא צו הרחבה להסכם.

 

תנאי הזכאות שהוגדרו במנגנון הפיצוי הם:

  • עובדים המתגוררים ביישובים שפונו.
  • עובדים המתגוררים ב"אזור המיוחד" – בהתאם לתנאים הבאים:
    • עובד/ת המועסק במוסד חינוך שנסגר עקב הנחיות פיקוד העורף או עקב הנחיית הרשות המקומית.
    • עובד/ת שנעדר מעבודתו לצורך השגחה על ילדו, הנמצא עמו, עקב הוראה בדבר סגירת מוסדות חינוך שבו לומד או שוהה הילד או עקב הוראה בדבר סגירת מוסדות חינוך במקום מגוריו (כולל הורה אומנה).
    • עובד/ת שנעדר מעבודתו בהתאם להוראה בדבר איסור התקהלות.
    • העובד/ת הוא אדם עם מוגבלות אשר מקום מגוריו או מקום עבודתו ב"אזור המיוחד" , אם מוגבלותו ידועה למעסיק או שהמציא למעסיק אישור רפואי, ואם  מוגבלותו מנעה ממנו להגיע למקום העבודה או לשהות בו, משום שלא יכול היה לעמוד בהנחיות פיקוד העורף בתקופת ההסכם. בדומה למנגנוני פיצוי במבצעים קודמים, ההסכם שנחתם כולל גם סעיף שעוסק בזכויות הורים לילדים עם צרכים מיוחדים. כל עובד/ת שהוא הורה או אפוטרופוס לאדם עם מוגבלות, יהיה זכאי לפיצוי, במידה שנעדר מעבודתו לצורך השגחה על הילד.

 

בשונה מהסכמים קודמים, ההסכם הנוכחי נותן מענה גם לעובדים שהוצאו לחל"ת על ידי המעסיק עקב המצב הביטחוני ומאפשר לעובדים להגיש בקשה לתשלום השכר בגין ימי היעדרות עקב המצב הביטחוני בכפוף למנגנון התחשבות שיוסדר בין רשות המיסים לבין המוסד לביטוח לאומי, ובכפוף לשיפוי המעסיק.

 

ההסכם יוגש לממונה הראשית על יחסי עבודה בזרוע עבודה במשרד הכלכלה והתעשיה, עו"ד רבקה ורבנר, לצורך רישומו כהסכם קיבוצי כללי, ותוקפו מותנה בהרחבתו בצו הרחבה על ידי משרד העבודה.

 

במשא ומתן על ההסכם היו שותפים מטעם ההסתדרות: מנכ"ל האגף לאיגוד מקצועי וסמנכ"ל כלכלה ומדיניות אדם בלומנברג, ראש הלשכה המשפטית באגף לאיגוד מקצועי עו"ד חנה שניצר,  וכן עו"ד גלי שטיינברג ועו"ד ורד (ויוי) וייץ מהלשכה המשפטית לאג"מ. מטעם נשיאות המגזר העסקי, הובילו את ההסכם יו"ר ועדת עבודה בנשיאות המגזר העסקי ומנכ"ל התאחדות האיכרים עו"ד ישי פולק, יועמ"ש נשיאות המגזר העסקי וסמנכ"ל רגולציה עו"ד לירון בנדק ועו"ד סיגל פעיל ממשרד סיגל פעיל ושות'.

 

יו"ר ההסתדרות, ארנון בר-דוד, מסר: "ההסכם נותן מענה לצרכים ייחודיים שנוצרו בעת המלחמה, ומסדיר רשת ביטחון לאוכלוסיות שספגו את הפגיעה הכלכלית הגדולה ביותר. נמשיך להגן על העובדים תוך גילוי אחריות לאומית, ודאגה לחוסנו ולתפקודו של המשק, גם בתקופת החירום".

 

יו"ר נשיאות המגזר העסקי, דובי אמיתי, מסר: "זהו נדבך נוסף במסגרת הצעדים שננקטים על ידי נשיאות המגזר העסקי, על מנת להסדיר את הפיצויים להם זכאים המעסיקים בשל הנזקים שנגרמו להם כתוצאה ממלחמת חרבות ברזל. נשיאות המגזר העסקי בראשותי תמשיך לפעול למען המגזר העסקי, אשר המשך פעילותו היא חלק מהמאמץ המלחמתי".