הסכם תקדימי בפלאפון ובזק בינלאומי

הסכם תקדימי בפלאפון ובזק בינלאומי

ההסתדרות, הנהלת פלאפון ובזק בינלאומי ונציגות העובדים חתמו על הסכמים שיחולו על למעלה מ-3,000 עובדים והוא כולל תוספות שכר כלליות לצד תוספות ייעודיות לבעלי שכר נמוך. כמו כן יינתן מענק חתימה, ויוגדל התשלום על ארוחות. יו"ר איגוד עובדי הסלולר, האינטרנט וההיי-טק, יקי חלוצי: "אני מברך על ההסכם המוצלח. ניהלנו מו״מ ארוך וצודק שבמסגרתו מנענו פיטורים ובמקביל שיפרנו את תנאי ההעסקה"

ההסתדרות, הנהלת פלאפון ובזק בינלאומי ונציגות העובדים חתמו היום (ג') על הסכם קיבוצי מיוחד. ההסכם יחול על למעלה מ-3,000 עובדים ויהיה תקף עד סוף 2025. הסכם הגג התקדימי לשתי החברות שבקבוצת בזק מגיע לצד ההסכמים הרגילים שבכל חברה, והוא יהווה מסגרת מוסכמת לנציגות העובדים המשותפת לשתי החברות.

ההסכם, בהובלת איגוד עובדי הסלולר, האינטרנט וההיי-טק בראשות יקי חלוצי, שמגיע אחרי מו"מ ממושך, כולל שורת הישגים והטבות לעובדים, לרבות עיגון התנאים מהסכמים קודמים, והוא מעניק תוספת שכר של תשעה אחוזים (שלושה אחוזים לכל עובד זכאי בכל שנה משלוש שנות ההסכם). בנוסף לתוספת השכר הרוחבית, הוסכם על סעיף תקדימי במטרה לחזק את כוח האדם הוותיק (במדרגות השכר של עד השכר הממוצע במשק) לפיו יוענקו תוספות שכר חברתיות לכל אלה שהשלימו לפחות חמש שנות עבודה בחברות (בשיעור העלייה בשכר המינימום ובכל בפעם שיעודכן במשק).

עוד בהסכם: הגדלת השתתפות החברה בארוחות, הגדלת תקציב הרווחה ב-23% לכל עובד בשנה בממוצע, מענק חתימה מיוחד בגובה של עד 15 אלף שקל, השתתפות החברה בביטוח השיניים, הסדרה תקדימית של עבודה מהבית והתחייבות לניהול מו"מ לצירוף נציג עובדים בדירקטוריונים של החברות. ההסכמים מביאים איתם בשורה שעובדים לא יפוטרו בהליכי התייעלות אלא יוכלו לפרוש מרצון עם מענק פרישה מוגדל ותקדימי בענף בגובה של 280%.

במסגרת ההסכמים ניתנו זכויות נוספות בכל חברה:

בחברת פלאפון הוסכם בין הצדדים כי ההנהלה תתחייב לשמור את בעלותה על רשת הסלולר ולא למכור או להחכיר אותה לתקופה של שלוש שנים וחצי. כמו כן, (בהשוואה לזכויות הקיימות בבזק בינלאומי) יקוצר יום העבודה מתשע לשמונה שעות וחצי, ומועד ההכשרה לקבלת קביעות יקוצר משלוש שנים וחצי לשלוש שנים ותבוטל התקרה להפרשה לקרן השתלמות.

עוד הוסכם כי עובדים העובדים במשמרות 24/7 יזכו לביטוח פנסיה ופיצויי פיטורים גם על השעות הנוספות שיעשו בפועל. בנוסף, הושגה הסכמה כי תוכנס עבודות התיקונים העסקית של בזק בינלאומי למעבדת התיקונים בפלאפון ועובדי מיקור חוץ יחלו בהליך לקליטה ישירה בחברה.

במסגרת ההסכמים ניתנו זכויות נוספות בכל חברה:

בחברת בזק בינלאומי, הוסכם בין הצדדים (בהשוואה לזכויות הקיימות בפלאפון) כי תעריף ערך יום הבראה יועלה ל-520 שקל, ערך תשלום ביגוד יועלה לאלף שקל וכל עובד מעל גיל 40 יהיה זכאי לבדיקת סקר בתקופת ההסכם. בנוסף על כך, תוגדל הזכאות לתוספת גני ילדים לילדי עובדים עד גילאי 5 (ולא עד גילאי 3 עד כה) ותוגדל הזכאות למענק מיוחד לקייטנות לילדי עובדי עד גיל 12 (במקום עד גיל 10 כיום). עוד הוסכם כי החל מ-1.1.24 עובדים שעתיים עם ותק של שלוש שנים יהיו זכאים לתשלום יום מחלה מהיום הראשון. השתתפות באש"ל לעובדים זכאים תעלה  ל-900 שקל – בבחירה וכנגד הסדר בתן ביס.

יו"ר איגוד עובדי הסלולר, האינטרנט וההיי-טק בהסתדרות, יקי חלוצי: "לפני שנתיים הבנו שאנחנו עומדים בפני שוקת שבורה מול קבוצת בזק. החלטנו להקים נציגות עובדים משותפת לעובדי החברות הבנות. הדגשנו שנתנגד לכל תוכנית שתנסה לפרק את התאגדות העובדים. אני מברך על ההסכם המוצלח. ניהלנו מו״מ ארוך, עיקש וצודק שבמסגרתו מנענו פיטורים ובמקביל הרחבנו ושיפרנו את תנאי ההעסקה. החברות ימשיכו לצעוד קדימה תוך תגמול הוגן לעובדים. אני רוצה להודות להנהלה החדשה על ההקשבה ועל שיתוף הפעולה. אנחנו נצעד יד ביד לטובת האינטרס של העובדים והלקוחות".

יו"ר ועד עובדי פלאפון יחיאל שמן: ״מדובר בהסכם תקדימי ויוצא דופן המשדרג באופן משמעותי את התנאים והזכויות של העובדים ויקל עליהם מבחינה כלכלית וחברתית, במיוחד בימים בהם סוגיית יוקר המחיה מרחפת מעל כולנו. אני גאה בעובדה שבתקופה מאתגרת ומורכבת לשוק התקשורת הצלחנו באמצעות ההסכם להביא את החברות לחוף מבטחים ולייצר לעובדים עתיד בטוח ויציבות תעסוקתית״.

יו"ר ועד עובדי בזק בינאלומי לימור ליברמן-לביא: ״לאחר מו״מ מורכב ותוכניות עסקיות המשתנות ללא הרף, הצלחנו לחתום על הסכם המהווה הישג אמיתי לעובדים ולא פחות חשוב: אופק ומיקוד עסקי לחברה. תנאי הפרישה התקדימיים שהשגנו יעניקו לפורשים גב כלכלי איתן להמשך הדרך. זה מגיע להם במיוחד לאור המסירות וההתמדה שהפגינו במקום העבודה במשך שנים כה רבות".

במו"מ השתתפו סגנית ראש הלשכה המשפטית באג"מ, עו"ד תהילה בנישו, עו"ד כפיר זאב ועו"ד מיכל הראל. מטעם הנהלת החברות: סמנכ"ל משאבי אנוש צביקה אברמוביץ, בליווי עו"ד ירון לסטרל.

חתימת ההסכם לפלאפון ובזק בינלאומי, היום. צילום: אידן בן ישיחתימת ההסכם לפלאפון ובזק בינלאומי, היום. צילום: אידן בן ישי

צילום: אידן בן ישיצילום: אידן בן ישי

צילום: דוברות ההסתדרות

צילום: דוברות ההסתדרות